CHCESZ ZGUBIĆ KILOGRAMY? PIJ OCET JABŁKOWY!

OCET JABŁKOWY
O tym, że jabłka są zdrowe wie chyba już każdy. A jak sprawa ma się z samym octem jabłkowym? Na ogół stosowany przez nas jako zdrowsza alternatywa dla spirytusowego, ale czy na tym jego rola się kończy?  Nic z tych rzeczy – okazuje się bowiem, że ocet wytwarzany z jabłek może mieć nie tylko silne właściwości zdrowotne, upiększające ale i … odchudzające!

Choć w sklepach ze zdrową żywnością nie brakuje octu zarówno tego produkowanego w kraju jak i za granicą, to jednak zachęcam Was do wykonania jego domowej wersji. Szczególnie, ze jest to wyjątkowo proste – w zasadzie ocet robi się sam. W zamian otrzymany napój będzie z pewnością bardziej wartościowy ale co równie ważne także smaczniejszy. Ocet wykonany w domu jest łagodniejszy, co ma duże znaczenie szczególnie dla „początkujących”.

Przepis na ocet jabłkowy

Jest wiele metod wykonania octu: niektóre szkoły mówią o użyciu całych jabłek, inne o oddzieleniu ogryzków a jeszcze inne o wykonaniu go jedynie z obierków. Ja już drugi rok z rzędu robię ocet pozbawiając jabłka ogryzków. W zeszłym roku polecono mi żeby po prostu grubo obrać owoce i te obierki z miąższem wrzucić do słoika czy innego szklanego naczynia. W tym roku jabłka po prostu pokroiłam w ćwiartki/ósemki usuwając gniazda.

Składniki:

  • pokrojone wydrążone jabłka
  • cukier lub miód
  • przegotowana woda

Przygotowanie:

Kawałki jabłek umieszczamy np. w słoiku i zalewamy przegotowaną przestudzoną (może być letnia) posłodzoną wodą w ilości mniej więcej 1 łyżka miodu lub cukru na litr wody, tak by przykryła owoce. Jeśli np jest to litrowy słoik, wypełniamy go owocami do połowy i zalewamy wodą pozostawiając u góry ok 3 cm wolnej przestrzeni.Przykrywamy kilkakrotnie złożoną gazą bądź bawełnianą ściereczką, tak żeby do środka nie dostały się muszki owocówki (potrafią się prześlizgnąć nawet przez podwójnie złożoną gazę) i owijamy gumką recepturką. Odstawiamy na ok. 4 tygodnie pamiętając by codziennie nasz nastaw zamieszać. Wszytko po to, by wystające ponad powierzchnię jabłka nie zaczęły pleśnieć.

I tyle:)

Po tym czasie ocet zlewamy filtrując przez gęste sito lub gazę do wyparzonych butelek. I gotowe!

Tak przygotowany ocet nie wymaga podobno szczególnych warunków przechowywania bo sam w sobie jest konserwantem. Ja jednak zapasy trzymam w piwnicy a otwartą butelkę na bieżące potrzeby wkładam do lodówki (w tym roku udało mi się nastawić ocet z prawdziwie ekologicznych jabłek:) zerwanych z jabłonki, którą znalazłam w samym środku świętokrzyskiego lasu).

PRZEPIS NA OCET JABŁKOWY

Jeśli nie macie czasu na wykonanie własnego octu, to przy zakupie zwróćcie uwagę, by butelka była z ciemnego szkła a sam ocet musi być mętny. Wszystko po to, by mieć pewność że jest to niepasteryzowany, niefiltrowany produkt, a taki przyniesie nam najwięcej korzyści.

UWAGA: Do picia nie nadaje się ocet jabłkowy zwykle dostępny w sklepach spożywczych, trzeba się pofatygować do tego ze zdrową żywnością.

 

 

Czym jest ocet jabłkowy i co zawiera

Ocet to kwaśny płyn wytwarzany w procesie fermentacji owoców, warzyw i zbóż. Okazuje się, że jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych substancji na świecie. Wśród wielu rodzajów octu, to własnie jabłkowy uważany jest powszechnie za najskuteczniejszy.

Ocet jabłkowy zawiera ok. 20 substancji mineralnych i mikroelementów (fosfor, potas, wapń, chlor, magnez, siarka, krzem, sód), kwasów organicznych (octowy, cytrynowy, mlekowy), substancji balastowych (pektyna), aminokwasów, witaminy A, C, E, z grupy B oraz Beta – Karoten. Taki niefiltrowany organiczny ocet jabłkowy ma mnóstwo enzymów i dobrych bakterii, dzięki którym poprawia wiele funkcji organizmu. Jego kwasowość w nadmiarze może być szkodliwa, jednak rozsądne dawkowanie przynosi bardzo wiele korzyści.

 

i najważniejsze:  CO, JAK I DO CZEGO?

Już Hipokrates ponad dwa tysiące lat temu używał octu do oczyszczania ran. Stosowany był on także przez wieki  przy gotowaniu i innych pracach domowych. W starożytnej medycynie ludowej uznawany był za panaceum na bardzo wiele schorzeń. Dziś ocet jabłkowy powoli wraca do łask:

 

    1. Kwas octowy wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, może eliminować niektóre szczepy bakterii. Tę właściwość wykorzystuje się m.in. przy konserwowaniu żywności właśnie octem jabłkowym. Badania wykazały, że hamuje on rozwój bakterii (m.in. E.coli) w jedzeniu zapobiegając tym samym psuciu produktów spożywczych.

    2. Obniża poziom cukru we krwi. Najlepsze zdrowotne właściwości zaobserwowano u pacjentów z cukrzycą typu II. Charakteryzuje się ona podwyższonym poziomem glukozy we krwi zarówno w związku z opornością na działanie insuliny jak i niezdolnością do jej wytwarzania. Wysoki poziom cukru we krwi to jednak nie tylko problem ludzi chorych na cukrzycę – jest on uważany za główną przyczynę starzenia się organizmu i jedną z przyczyn powstawania wielu chorób przewlekłych. Ocet może poprawić wrażliwość na insulinę, tym samym zmniejszając skoki poziomu cukru we we krwi podczas posiłków. I tutaj ocet sprawdziłby się także jako swego rodzaju eliksir młodości. Badania bowiem pokazują, że procesy starzenia się organizmu wzmagane są szczególnie przy dużych skokach insuliny (a takie następują przy spożywaniu produktów oczyszczonych – biała mąka, biały cukier, biały ryż, a także tych poddanych długiej obróbce cieplnej – np gotowaniu, a także wtedy kiedy się przejadamy szczególnie po wcześniejszym przegłodzeniu – powyższe praktyki to dosłownie hodowanie zmarszczek)

    3. Wzmaga uczucie sytości przez co zmniejsza łaknienie. Jeśli zależy nam na wspomaganiu diety odchudzającej zaleca się wypicie roztworu 1 łyżki octu jabłkowego rozpuszczonego w jednej szklance letniej przegotowanej wody na 30 minut przed posiłkiem (maksymalnie 3 razy dziennie – pamiętajmy, że co za dużo to niezdrowo i każdy specyfik może zaszkodzić jeśli zastosujemy niewłaściwą dawkę). Zapobiegnie to zjedzeniu zbyt dużej ilości pokarmu na raz i zmniejszy łaknienie na słodkie i fastfoodowe przekąski,  a to wszystko za sprawą zawartych w occie jabłkowym pektyn – naturalnego błonnika. Tak zastosowany ocet jabłkowy działa łagodnie ale skutecznie, wspomaga zdrową redukcję masy ciała.                                     Jego fenomen polega na tym, że pobudza czynność jelit, usprawnia trawienie (poprzez przyspieszenie syntezy enzymów trawiennych i zwiększenie wydzielania soków żołądkowych), przyspiesza przemianę materii, oczyszcza organizm ze złogów, aktywizuje wszystkie naturalne mechanizmy, które uwalniają i spalają tłuszcz. Dodatkowo zapobiega powstawaniu efektu yo-yo ponieważ hamuje wtórne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie.  Ocet jabłkowy wspomaga też trawienie białka. Także działanie octu polegające na zbijaniu poziomu cukru we krwi przekształca się w jego rolę odchudzającą. I tutaj błędne koło się zamyka: to właśnie skoki cukru w ciągu dnia wynikające z nieregularnie jadanych posiłków, spożywania produktów oczyszczonych, słodyczy czy dań typu fastfood powodują przemianę cukru w tkankę tłuszczową. Spożywanie octu budzi apetyt na warzywa i pełne zboża, a więc te które zapewniają powolne uwalnianie cukru i jego stały poziom we krwi.

    4. Podnosi stężenie frakcji „dobrego” cholesterolu HDL a obniża poziom złego LDL (trójglicerydów), zapobiega zmianom miażdżycowym. Dzięki działaniu rozszerzającym naczynia pomaga przy żylakach, w tym hemoroidach.

    5. Wspiera odbudowę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego zaopatrując organizm w niezbędne witaminy i związki mineralne – skutecznie działa przy likwidacji wzdęć czy zaparć.                

    6. Wspomaga leczenie górnych i dolnych dróg oddechowych: niweluje kaszel, ból gardła, udrażnia zatoki.  

                                                                                                                      

    7. Świetnie wpływa na naszą skórę: dzięki swym właściwościom zapewnia jej jędrność i gładkość (decydują o tym witaminy, minerały, a  także świetne właściwości detoksykujące nasz organizm jakie posiada ocet jabłkowy). Sprawdza się także przy leczeniu wielu chorób skórnych: kurzajki, grzybica, łuszczyca, trądzik, alergia, oparzenia słoneczne, miejsca po ukąszeniach owadów. Ocet jabłkowy posiada PH identyczne jak zdrowej skóry 5,5. Zawiera witaminy A, C  i E, które są witaminami młodości.

    8. Wpływa także na poprawę stanu zdrowia osób chorujących na dnę moczanową, zapalenie stawów czy grypę.        

                      

    9. Działa przeciwnowotworowo dzięki zawartości flawonoidów i beta – karotenu.

    10. Sprzyja zdrowiu także naszych włosów: stosujemy jako płukankę – 2 łyżki octu jabłkowego na 1 szklankę chłodnej wody. Pomaga wyeliminować łupież, usunąc zanieczyszczenia i martwy naskórek. Regularnie stosowany sprawia że włosy są bardziej lśniące. Dobra wiadomość: nie dla każdego przyjemny zapach szybko się ulatnia.

 

 

DAWKOWANIE:

  1. Kuracja odchudzająca 1 łyżka octu rozpuszczonego w 1 szklance letniej przegotowanej wody. Tak sporządzony napój wypijamy na 30 minut przed posiłkiem maksymalnie 3  razy dziennie.
  2. Kuracja oczyszczająca – j. w. ale wystarczy 2 razy dziennie i nie musi być przed posiłkiem.
  3. Jeśli chcemy po prostu lepiej się czuć, mieć więcej energii i sił witalnych, poprawić wygląd skóry itd.  – wypijamy powyższy napój 1 raz dziennie, ale na czczo.

 

Ocet jabłkowy mogą pić także dzieci – wtedy wystarczy 1 łyżeczka octu na 1 szklankę wody z dodatkiem 2 łyżeczek miodu.

Ocet ten możemy dodawać także do sałatek jako składnik choćby najprostszego sosu winegret –  z olejem rzepakowym (ale tylko tym tłoczonym na zimno o wyraźnie orzechowym zapachu i smaku a także mocnej żółtej barwie) i  suszonym koperkiem – dostępnym na półkach z przyprawami.

Ale najważniejsze to wyrobienie w sobie nawyku picia octu jabłkowego. Nie zrażajcie się, że zapomnieliście o kolejnej porcji a właśnie zbliża się pora posiłku itd. Jeśli nie regularnie, pijcie po prostu wtedy kiedy Wam się przypomni (oczywiście nie przekraczając 3 porcji dziennie) a najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie go jako napoju, tym bardziej że świetnie orzeźwia i skutecznie gasi pragnienie. Smacznego!:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *