NATURALNY PŁYN DO MYCIA SZYB

NATURALNY PŁYN DO MYCIA SZYB

Tradycyjny płyn do mycia szyb w rozpylaczu to niemal obowiązkowa pozycja w każdym domu. Sprawdza się nie tylko przy myciu okien i luster, ale też przy ścieraniu blatów i innych szczególnie tych błyszczących powierzchni. Jak zamienić chemiczny specyfik na naturalny i przy okazji odciążyć domowy budżet? Oto moja propozycja.

 

Płyn do mycia szyb z orzechów piorących

Składniki:

  • ok. 5 szt łupin z orzechów indyjskich
  • szklanka wody
  • olejek eteryczny

Przygotowanie:

Łupiny z orzechów zalać szklanką wrzącej wody. Gotować na małym ogniu ok 10-15 min. Przecedzić, wystudzić, ponownie zagotować i wystudzić. Dodać kilka kropel olejku np. lawendowego lub cytrynowego, opcjonalnie sok z połówki cytryny (przefiltrowany np. przez sitko).  Przelać do pojemnika z rozpylaczem i gotowe! Używamy jak standardowego płynu do szyb.

O wszechstronnym zastosowaniu orzechów piorących pisałam tutaj.

 

 

Jak zaoszczędzić na ręczniku kuchennym?

Papierowe ręczniki to kolejna pozycja w naszych domowych kącikach czystości, której zapasy zazwyczaj często trzeba uzupełniać. Dlaczego ich używamy? bo są niezwykle wygodne! wycieramy – wyrzucamy i po sprawie. Istnieją jednak rozwiązania alternatywne, których zastosowanie,  jak w przypadku mycia okien, daje nawet lepsze rezultaty. Mam tu na myśli dobrej jakości ściereczki, m.in. z irchy – najlepiej naturalnej (1 szt to koszt około 20 złotych, ale jest niemal niezniszczalna), a także z microfibry.

 

Jak szybko, tanio i naturalnie umyć okna?

Sposób nr 1

Do mycia okien wystarczy: bardzo ciepła woda i ocet (ok. pół szklanki octu na dwie szklanki wody).  Możemy wlać miksturę do pojemnika ze spryskiwaczem i myć od razu ściereczkami lub skorzystać z miseczki i gąbki do mycia naczyń. Wycieramy do sucha (najpierw microfibra a na koniec ircha – świetnie zbiera smugi)

Sposób nr 2

Do ciepłej wody zamiast octu dolewamy wywar z orzechów piorących. Myjemy gąbką i wycieramy na sucho jak powyżej.

Możemy też połączyć dwa sposoby. Umyć okna wodą z wywarem z orzechów, a przy wycieraniu na sucho użyć do nabłyszczenia wody z octem w spryskiwaczu. Kluczem w obu przypadkach jest wytarcie na koniec szyb ściereczką irchową (jeśli nie mamy naturalnej może być syntetyczna).

Najlepiej samemu przetestować kilka opcji i wybrać najlepszą. Może macie jakieś inne propozycje na naturalnie czyste okna? Zapraszam do zamieszczania przepisów w komentarzach:)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *