Dec

22

WSZECHSTRONNE ORZECHY PIORĄCE

orzechy piorace

Są wydajne, bardzo tanie ale przede wszystkim naturalne, a mimo to myją i jeszcze w dodatku się pienią. Tak w wielkim skrócie można określić indyjskie orzechy piorące. W Europie ich popularność dopiero raczkuje, w Nepalu natomiast i Indii od stuleci stosowane są jako skuteczny środek czyszczący i piorący.

 

 

Orzechy piorące pochodzą z neapolskich i indyjskich drzew o nazwie  Sapindus Mukorossi. Jego owoce zbiera się, usuwa zawartości a łupiny suszy, aż osiągną pożądany ciemny kolor. Orzechy piorące nie tylko piorą, ale również zmiękczają wodę. Ich łupiny zawierają mydlącą substancję – saponinę. Jest ona detergentem który w naturalny sposób oczyszcza odtłuszcza i myje. W chwili zetknięcia łupiny z wodą wytwarza się naturalne mydło, dzięki któremu powstaje mydlany roztwór. Orzechy także chronią kolory i wygładzają włókna. To wszystko sprawia, że tkaniny są miękkie i nie tracą jakości. Z uwagi na to, że orzechy to detergent w 100 % naturalny jego używanie jest bezpieczne, nie tylko dla środowiska, ale także dla skóry.

 

 

Jak zastosować orzechy piorące?

1. Pranie ręczne

4-6 orzechów zalać na 15 min. gorącą wodą, a następnie wywar schłodzić do odpowiedniej temperatury i prać jak zwykle.

2. Pranie w pralce

Około 5-6 rozkruszonych (lub przynajmniej rozpołowionych) łupin orzechów wrzucić do bawełnianego woreczka i włożyć bezpośrednio do bębna z ubraniami. Orzechy nadają się do prania w temp. 30 – 90 stopni. Do białego prania należy dodać ok. 1,5 łyżki sody oczyszczonej.  Woreczek z łupinami możemy bez przeszkód pozostawić w pralce do końca cyklu prania gdyż zimna woda podczas płukania powoduje że wytwarza się znikoma ilość saponin, która jednocześnie zapewnia nam efekt zmiękczenia tkanin.

3. Zamiast chemicznych tabletek do zmywarki

3-4 rozkruszone łupiny umieścić w przegrodzie zmywarki, dodać łyżkę sody i łyżkę octu. Ustawić podwyższoną temperaturę.

 

4. Ręczne mycie naczyń

5-6 łupin zalewamy 250 ml wrzącej wody, gotujemy ok. 1 minuty na małym ogniu. Studzimy i ponownie zagotowujemy. Odstawiamy do wystygnięcia. Można dodać kilka kropel miętowego lub cytrynowego olejku eterycznego.

 

5. Naturalny środek do sprzątania mieszkania

Ok. 10 łupin z orzechów zalać 0,5 litra wrzącej wody. Gotować ok. 15 min na małym ogniu. Po wystudzeniu ponownie zagotować i ostudzić. Dodać kilka kropel olejku eterycznego i sok z połówki cytryny. Wlać do pojemnika z rozpylaczem.

 

6. Naturalny środek do zwalczania mszyc

4-5 orzechów namoczyć w 0,5 litra ciepłej wody. Dodać ok. 3 kropel olejku z drzewa herbacianego – dobrze wstrząsnąć. Powtarzać dwa razy w tygodniu obficie spryskując rośliny.

 

Łupiny z orzechów indyjskich są detergentem naturalnym a więc całkowicie biodegradowalnym, w dodatku niezwykle wydajnym. Jeśli dobrze poszukamy 1 kg możemy już kupić za 20 – 30 zł. (dostaniemy je bez problemu w wielu wysyłkowych drogeriach ekologicznych). Piorąc średnio 2-3 razy w tygodniu wystarczą nam nawet na 2 lata. Jeśli pierzemy w zakresie temperatur 30 – 60 łupin możemy użyć wielokrotnie. Wywar z orzechów ma także właściwości dezynfekujące – dzięki bakterio i grzybobójczym działaniu saponiny.

 

A zatem ekologicznie, ekonomicznie i przede wszystkim zdrowo!

Nic dodać nic ująć – po prostu – naturalnie idealne:)))

 

ORZECHY PIORĄCENa temat orzechów piorących przeczytasz także w dziecisawazne.pl.

Posted in EKO-SPRZĄTANIE | Tagged , , , | Leave a comment

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/kherbus/domains/zdrowokasiaherbus.pl/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: