MLEKO Z CZOSNKIEM I MIODEM


MLECZKO Z CZOSNKIEM I MIODEM

Taka mieszanka choć nie wydaje się zbyt smaczna nie jest wcale taka zła, za to z pewnością niezwykle skuteczna. Od wielu lat stosowana w medycynie naturalnej przy leczeniu grypy i przeziębienia, dobrze znana naszym mamom i babkom. Zawiera dwa naturalne antybiotyki, a także mleko, dzięki któremu lecznicze składniki szybko dotrą do wnętrza patogenów, niszcząc je bezpowrotnie.

Przepis na mleko z czosnkiem i miodem

Składniki:

  • 2 -3 ząbki czosnku
  • 1 łyżka miodu
  • 1 szklanka mleka
  • opcjonalnie 1 łyżeczka masła

Przygotowanie:

Do podgrzanego mleka dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i miód. Odcedzić i wypić. Stosować najlepiej dwa razy dziennie, a przynajmniej na noc tuż przed położeniem się do łóżka.

WSKAZÓWKA:

Ważne żeby mleko nie było gorące a jedynie ciepłe. W temperaturze powyżej 4o stopni ginie wiele dobroczynnych składników miodu. Po dodaniu czosnku do mleka warto odczekać około 10 min. i dopiero po tym czasie całość przecedzić (zaleca się spożywanie czosnku ok. 10 min po rozgnieceniu gdyż tyle czasu potrzebne jest do rozkładu alliiny na związki o właściwościach leczniczych).

Jak działa ten naturalny antybiotyk?

Taka mikstura przynosi efekt niemal natychmiastowy. Świetnie sprawdza się gdy czujemy tak zwane „łamanie w kościach”, przy kaszlu (dzięki substancji zawartej w czosnku, która rozrzedza zalegającą w oskrzelach wydzielinę), katarze czy bólu gardła, bólach mięśni i głowy.

Sam czosnek znany od tysiącleci jako naturalny antybiotyk, może zawierać nawet ok. 200 różnych związków biologicznie czynnych, mających działanie lecznicze. Najcenniejszy aminokwas to allina,  która jest bezwonna, dopiero po rozgnieceniu bądź siekaniu i pod wpływem działania enzymu allinazy z alliiny powstaje allicyna. To właśnie ona ma tak szerokie działanie: bakterio i wirusobójcze, zabija także grzyby, drożdżaki i pasożyty. To właśnie allicyna i inne związki siarki mają specyficzny drażniący zapach. Ale jak to się mówi, coś za coś, a o tym że warto może przekonać fakt, że jego skuteczność w walce z niektórymi bakteriami jest zdecydowanie większa niż znanych antybiotyków syntetycznych, takich jak penicylina czy tetracyklina.

Dowiedziono nawet eksperymentalnie, że lecznicze związki powstające po zmiażdżeniu czosnku nawet po rozcieńczeniu w stosunku 1:25 000 wykazują działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Świeży sok z czosnku już po upływie 3 min niszczył szczepy bakterii.

Natomiast o leczniczych właściwościach miodu nie trzeba chyba nikomu wspominać, to niezastąpione lekarstwo służące człowiekowi co najmniej od kilku tysięcy lat. Wierny jego właściwościom był wielki medyk  Hipokrates, jego uczniowie znali podobno kilkaset receptur, w skład których wchodził właśnie miód. To również za czasów Hipokratesa ludzie starożytni znali dwa najważniejsze antybiotyki, a byli nimi właśnie miód i czosnek. Dlatego powyższa mikstura ma tak wielką skuteczność. Połączenie wspomnianych składników z mlekiem sprawia, że aktywne substancje lecznicze zostaną błyskawicznie wchłonięte przez bakterie i wirusy. To bowiem właśnie produkty mleczne i produkty mączne stanowią środowisko które takie patogeny po prostu uwielbiają.

UWAGA:

Do celów leczniczych nie nadaje się czosnek chiński, który jak potwierdziły kontrole pozbawiony jest swoich właściwości za sprawą odpowiednich oprysków mających zagwarantować jego dłuższą żywotność podczas długiego transportu.

Warto dodać, że rewelacyjnie, bo jeszcze silniej działa czosnek niedźwiedzi inaczej zwany dzikim. Jeśli ktoś ma jeszcze zamrożone letnie zapasy to polecam dodawać go przygotowując naleśniki ze szpinakiem.

Odnośnie skuteczności  wynikającej z pochodzenia to samo dotyczy miodu. Zalecany jest ten dobrej jakości, oczywiście z Polski, najlepiej ze sprawdzonej pasieki (lub przynajmniej ze sklepu ze zdrową żywnością).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *