To jeden z przepisów na bardzo szybki, tani i co najważniejsze zdrowy obiad. Najprostsze warzywa i znana ze swoich dobroczynnych właściwości kasza gryczana stanowią świetny duet. Kluczem do sukcesu jest ich odpowiednie przygotowanie.
Przepis na kaszę gryczaną z warzywami
Składniki:
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- połówka selera
- 1 szklanka kaszy gryczanej białej lub palonej
- ok. 3 łyżek oleju kokosowego tłoczonego na zimno (o jego właściwościach pisałam tutaj)
- odrobina oleju rzepakowego nierafinowanego
- sól
Przygotowanie:
- Na rozgrzanym na patelni oleju kokosowym przesmażamy pokrojone w słupki warzywa (ok 10-15 min.).
- Kaszę wsypujemy do niewielkiego garnka, solimy i zalewamy dwukrotnie większą ilością wrzącej wody w stosunku do ilości kaszy. Gotujemy na małym ogniu z lekko uchyloną pokrywą, nie mieszamy (mniej więcej w połowie gotowania wykładamy na wierzch kaszy przesmażone warzywa, aby zmiękły pod wpływem pary). Po zdjęciu z ognia przykrywamy i pozostawiamy na ok. 5 minut aby kasza wchłonęła resztę wilgoci.
- Wykładamy na talerz, polewamy odrobiną oleju rzepakowego, możemy posypać kilkoma ziarnami łuskanego słonecznika i gotowe!
Tak przygotowana kasza może być daniem samym w sobie lub posłużyć jako dodatek do mięsa, ryby, czy też jajek np sadzonych.
Kasza gryczana a zdrowie – dlaczego warto?
- Jako pokarm bogatoresztkowy reguluje pracę jelit. Dzięki temu nie tylko zapobiega zaparciom, ale i świetnie oczyszcza organizm, sprzyja pozbywaniu się zbędnych kilogramów.
- Zawiera dużo błonnika – w 100 g kryje się 20 % dziennego zapotrzebowania.
- Ma sporo magnezu, znajdziemy tu także cynk, potas, miedź, fosfor i żelazo.
- Jest bogatym źródłem witaminy B a dodatkowo zawiera białko, które ją wiąże przez co staje się lepiej przyswajalna dla naszego organizmu. Znajdziemy w niej także niacynę, kwas foliowy, a także witaminę E.
- Hamuje wytwarzanie kamieni żółciowych i łagodzi objawy kamicy żółciowej.
- Odmładza! – z uwagi na zawarte w niej flawonoidy czyli substancje przeciwutleniające niszczy wolne rodniki odpowiedzialne między innymi za procesy starzenia. Flawonoidy ponadto działają przeciwnowotworowo, przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie, uelastyczniają naczynia krwionośne.
- Ma działanie lekko zasadotwórcze, podobnie jak kasza jaglana, co bardzo ważne, bo pod tym względem są wyjątkiem wśród wszystkich zbóż. W prawidłowej diecie produkty zakwaszające powinny stanowić zaledwie 20 % całości jadłospisu. W dzisiejszych czasach zazwyczaj jest dokładnie odwrotnie, co jest jedną z przyczyn zachorowań na tak zwane choroby cywilizacyjne.
Zachęcam Was do zastąpienia kaszą popularnych ziemniaków czy ryżu, z pewnością każdy organizm przyjemnie się odwdzięczy:)
Kasza zagościła na moim stole 🙂 po raz pierwszy i na pewno nie ostatni. PYCHA!