ANTYBIOTYK XXI WIEKU

ANTYBIOTYK XXI WIEKU

Kit pszczeli, inaczej zwany propolisem, to najbardziej skuteczna i aktywna substancja lecznicza wśród wszystkich produktów pszczelich.  Jego siła działania , choć znana już od czasów starożytnych – skrzętnie spisywana na przestrzeni wieków przez najsłynniejszych medyków, potwierdza się dziś w coraz liczniejszych badaniach naukowych. Ta lepka żywiczna substancja stanowi jeden z najlepszych antybiotyków jakie dała nam natura. W obecnych czasach kiedy wiele bakterii stało się opornych na działanie ich syntetycznych odpowiedników, z pomocą przychodzi propolis:  działa tam gdzie współczesne środki farmakologiczne zawiodły, stąd nie bez powodu nazwano go antybiotykiem XXI wieku.                                                                                                  

Nazwa propolis pochodzi z języka greckiego i oznacza pro=przed polis=miasto czyli przedmurze miasta. W starożytnej Grecji gniazdo pszczele nazywano miastem, a ponieważ pszczoły przed wejściem do tego gniazda – ula tworzyły zaporę z kitu, ten kit nazwano propolisem. Sama zapora, znajdującą się tuż za wlotem do ula stanowi jakby kordon sanitarny, przez który pszczoły przechodzą pojedynczo dla dezynfekcji, co zapobiega wnoszeniu do ula chorobotwórczych patogenów. Propolis służy pszczołom do wzmacniania konstrukcji ula, ale przede wszystkim do zachowania w nim sterylności. Zatykają nim wszystkie szczeliny  mniejsze od 5 mm, co pozwala zachować specyficzny mikroklimat wewnątrz ula. Kitem uszczelniają też ramki i powlekają plastry przed złożeniem jaj przez matkę. Ponadto przymykają jakby – zwężają otwór wlotowy do ula w czasie chłodów. Pszczelarze surowiec pozyskują zeskrobując go z ramek, ścian i belek ula. Z jednego można pozyskać od 35 – 50 g czystego propolis.

Jak wygląda?

Pszczoły wytwarzają propolis z substancji balsamicznych wosków powlekających pączki niektórych drzew i krzewów bądź roślin zielonych, a także żywic świerka, jodły, sosny, modrzewia, kasztanowca, brzozy, topoli, osiki i innych.  Ale to nie jedyna baza bowiem substancje te mieszane są ze śliną tych pracowitych owadów, zawierającą liczne enzymy. Produkcją kitu pszczoły zajmują się w godzinach popołudniowych, gdy słońce i wysoka temperatura rozpuści nieco substancje, które zbierają z roślin. Największa intensywnosć produkcji przypada na schyłek lata. Świeży propolis ma konsystencję kitu (stąd też druga nazwa) i jest bardzo lepki. Dopiero po znacznym schłodzeniu kruszeje i staje się łamliwy. Wyglądem bardzo przypomina grudki bursztynu. Ma różną barwę: od ciemnozielonej, przez czerwonawą aż po ciemnobrązową, brunatną, szarą prawie czarną – w zależności od źródła pochodzenia. Ma mocny ale miły zapach miodu, żywicy, wosków i olejków eterycznych i cierpki gorzkawo-balsamiczny smak.

Jaki propolis posiada największą wartość?

Czasami propolis wytworzony w ulu okazuje się zupełnie bezwartościowy. Dlatego należy wybierać tylko ten ze sprawdzonych pasiek  o potwierdzonej wartości biologicznej. Wiarygodne źródła medyczne podają, że zachowuje on swe właściwości ok. 4 lat, jednak największą aktywność biologiczną posiada w ciągu pierwszych 18 miesięcy. kit pszczeli nie jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego na potrzeby lecznicze robi się z niego ekstrakty na alkoholu etylowym. Rozpuszcza się także w glikolu etylenowym, glicerynie, natomiast na gorąco w tłuszczach.

Znany zielarz ojciec Grzegorz Sroka twierdził, że najlepszy propolis to ten pozyskiwany z pasiek położonych w rejonach górskich i leśnych.

Co zawiera kit pszczeli?

Skład propolisu to jak dotąd zbadano około 300 aktywnych biologicznie substancji

  • estry aromatyczne, kumaryny i związki fenolowe (ponad 70 %) a wśród nich: kwas galusowy, ferulowy, cynamonowy, kawowy.
  • flawonoidy (8-12%) m.in. akacetynę, kwercetynę, kemferol, ramnetynę, pinocembrynę, chryzynę
  • terpeny (1%) a wśród nich geraniol, nerol, borneol, farmezol i inne
  • substancje lipidowo – woskowe (10%) m. in. z nienasyconymi  kwasami tłuszczowymi, sterolami i estrami.
  • sole mineralne (ok. 1%) a najwięcej: manganu, krzemu, miedzi, cynku.
  • witaminy z grupy B, C, A, E, D, PP
  • kwas pantenowy
  • aktywne enzymy
  • cukry
  • wolne aminokwasy (ok. 17%)

Skład jest niezwykle zróżnicowany również ze względu na jego pochodzenie, rasę pszczół, rośliny, z której zbierane były substancje, a także umiejscowienia go w ulu.

Jak działa propolis?

Efekt niesamowicie skutecznego działania niszczącego drobnoustroje jest nieco inny niż w przypadku antybiotyków, jest on sumą (a nawet można tu mówić o synergii) działania wszystkich składników mikrobiologicznie aktywnych.

1. Przeciwbakteryjnie 

Wykazuje aktywność w stosunku do bakterii Gram – ujemnych (np. Klebsiella Pneumoniae – powoduje zapalenie oskrzeli o ostrym przebiegu, stan zapalny zatok, ucha środkowego a nawet stan zapalny szpiku kostnego, Haemophilus influenzae – przyczyna poważnych zakażeń dróg oddechowych a także opon mózgowo – rdzeniowych, bakteria niezwykle oporna na działanie antybiotyków)  i Gram – dodatnich (m.in. Streptococcus viridans – przyczyna próchnicy zębów, Gronkowiec Złocisty – będący przyczyną wielu zakażeń ran pooperacyjnych, ropni, czyraków, zakażeń szpiku. ale także zapalenia płuc), beztlenowych i tlenowych, w tym także na Helicobacter Pylori .

Propolis uszkadza ścianę komórkową bakterii, umożliwiając wniknięcie substancji wewnątrz komórki, trafiając tam cała armia aktywnych składników uszkadza i powoduje rozpad jej DNA, tym samym prowadząc do destrukcji komórki bakterii. Możliwości niszczenia osłonki lipidowej bakterii wykorzystuje także współczesna medycyna akademicka przy wspomaganiu propolisem klasycznej antybiotykoterapii. Okazuje się bowiem, że jednoczesne zastosowanie propolisu z antybiotykiem wzmacnia działanie tego ostatniego od kilku do kilkunastutysięcy razy. Szczegółowe informacje podające przeprowadzone badania w tej kwestii opisane są bardzo dokładnie w opracowaniu.

2. Antyseptycznie 

Propolis stosowany był od stuleci jako środek odkażający ze względu na liczne składniki aktywne jak aminokwasy, terpeny, kwas fenolowy. Starożytne kultury, m.in. Egipcjanie uważały, że propolis szczególnie obok innych produktów pszczelich posiada zdolność przyspieszenia gojenia się ran (cięcia, stłuczenia, owrzodzenia jamy ustnej). Współczesna nauka potwierdza i poszerza starożytną wiedzę: badanie opublikowane w 2009 roku w wydaniu wrzesień/październik czasopisma Wound Repair and Regeneration wykazało, iż powierzchowne stosowanie propolisu u gryzoni znacząco przyspieszyło gojenie ran cukrzycowych. To niezwykłe działanie gojące stosuje się  przy leczeniu innych także trudnych do gojenia ran m.in. owrzodzeń podudzi, poparzeń odmrożeń, odleżyn (szczególnie przydatny), ran pooperacyjnych, popromiennych, grzybic, egzemy, skaleczeń. Propolis potęguje swoje działanie antyseptyczne kiedy jest stosowany równocześnie z preparatami zawierającymi srebro, miedź,  czy selen.

Szybkie efekty gojenia ran wynikają z aktywności przeciwzapalnej, utrzymuje jałowość rany, rozpoczyna w dnie rany proces agiogenezy, przyspiesza ziarninowanie .

3. Przeciwwirusowo

Podobnie jak w przypadku bakterii niszczy otoczkę lipidową i wnikając wgłąb komórki wirusa powoduje jego zniszczenie. Najskuteczniejsze działanie wykazuje w przypadku wirusa opryszczki wargowej – HSV a także wirusa grypy.

4. Przeciwpierwotniakowo

Stosowany bezpośrednio na skórę, szcz. przy rzęsistkowicy.

5. Immunostymulująco

Zwiększa syntezę przeciwciał, powoduje wzrost produkcji makrofagów i ich aktywności, a także wzrost aktywności przeciwwirusowej interferonu, co w efekcie prowadzi do wzrostu ogólnej  odpornosci na zakażenia, nadtlenki lipidów, wolne rodniki, związki cytotoksyczne i kancerogenne.

6. Przeciwgrzybiczo

10 % roztwór propolisu hamuje namnażanie grzybów takich jak: candida albicans (często wywołujący trudną do leczenia drożdżycę gardła pojawiającą się np po antybiotykoterapii), trichophyton, epidermophyton. Głównie na zakażenia skórne i błony śluzowe. W aptekach dostępny jest także puder z propolisem który sprawdza się przy grzybicy stóp czy odleżynach.

7. Przeciwzapalnie

Hamuje wytwarzanie mediatorów zapalnych, które są przyczyną powstawania stanów zapalnych a należą do nich cytokiny, leukotrieny, prostaglandyny, tromboksany, wolne rodniki, enzymy proteolityczne, lipoksyny.

Propolis znajduje zastosowanie w stanach zapalnych jamy ustnej, aftach, pleśniawkach, stany zapalne dziąseł i paradontoza (zaleca się w tym przypadku regularne stosowanie pasty do zębów z wyciagiem z propolisu)

Ponadto pomocny przy zapaleniu oskrzeli, płuc, gruźlicy, oraz zapaleniu zatok (niezwykle skuteczny – dobre efekty osiąga się nawet przy zastarzałym zapaleniu zatok).

8. Cytostatycznie

Przeciwnowotworowo działa tutaj aktywność antyoksydacyjna, immunomodulująca, przeciwzapalna i przeciwdrobnoustrojowa. Wykazuje działanie hamujące namnażanie komórek nowotworowych. Może być stosowany w terapii uzupełniającej trudnego w leczeniu raka trzustki, guzach mózgu, czerniaku złośliwym, szpiczaku mnogim, prostaty, szyjki macicy i okrężnicy.

Także według badania opublikowanego w 2004 roku w czasopiśmie American Journal Biochemistry and Biotechnology kit pszczeli zawiera terapeutyczne związki które zabijają także  MCF-7 – komórkę raka piersi. Po podaniu ekstraktu 13% komórek rakowych u wolontariuszy zostało wyeliminowanych w ciągu 24 godzin. Wykonane później niepowiazane badania, których wyniki opublikowane zostały w tym samym roku w wydaniu BMC Complementary and Alternative Medicine wykryło także, że czerwony propolis chiński (a także pyłek pszczeli i mleczko pszczele) mogą hamować czynnik wzrostu nabłonka śródnaczyniowego wywołującego raka. Badanie opublikowane w 2008 roku w czasopiśmie European Journal of Farmacology wykazało że brazylijski propolis zawiera składnik o nazwie artepillin-C, który ma znaczące właściwości przeciwzapalne i pomaga w gojeniu ran. Dodatkowo wykonane badania wykazały, iż propolis moze być stosowany powierzchownie w formie kremu (przepis poniżej) na stany zapalne skóry.

9. Antyoksydacyjnie 

Propolis zawiera liczne polifenole i flawonoidy, co potwierdziły także badania opublikowane w czasopiśmie Journal of Agricultural and Food Chemistry  z 2004 r. To one działają aantyoksydacyjne. Przeciwutleniacze są bowiem do walki z uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, te zaś mogą wywołać raka i inne choroby degeneracyjne. Dodatkową korzyścią produktów zawierających antyoksydanty jest ich przeciwstarzeniowe działanie.

10. Przeciwbólowo

Potwierdzona badaniami skuteczność działania m.in. przy leczeniu zębodołów po ekstrakcji.

11. Leczy układ pokarmowy

W tym miejscu największe znaczenie ma walka z bakterią Helicobacter Pylori. Poza tym reguluje pracę całego przewodu pokarmowego. Pomocniczo w chorobie Leśniowskiego – Crohna. Ochrania komórki wątroby przed toksycznym działaniem leków i zwyrodnieniami. Reguluje poziom enzymów ALAT i ASPAT.  Poprawia gospodarkę tłuszczową i hamuje stany zapalne w drogach żółciowych.

12. Wspomaga układ krążenia

Bioflawonoidy uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Zapobiega to krwotokom, wybroczynom i żylakom. Wszystko przez to, że hamują enzym hialuronidazę, który powoduje degradację substancji międzykomórkowych. Chroni przed zniszczeniem kolagen i DNA przed utlenianiem. Wieloletnie badania wykazały, iż propolis wpływa korzystnie na profil lipidowy, nieznacznie obniża ciśnienie krwi, stabilizuje błony komórkowe serca i naczyń. Poprawia kondycję także naczyń odbytu, przez co hamuje hemoroidy.

13. Leczy układ kostno-stawowy

Propolis, który zażywamy doustnie dostaje się do kości i płynu stawowego, gdzie pobudza produkcję kolagenu. Zmniejsza ból hamując stany zapalne i poprawiając jakość życia. Tym samym zatrzymuje procesy zwyrodnieniowe w stawach.

14. Wpływa pozytywnie na odnowę tkanek

M.in. alkoholowy wyciąg z propolisu przyspiesza odnowę tkanek miękkich, a więc z tego również względu przyspieszy gojenie ran, pomoże przy chorobach dziąseł i przyzębia. Pobudza on również ukrwienie i wspomaga tworzenie kostniny, wzbogaca tkanki w sole fosforu i wapnia.

UWAGA: Choć badania wykazały, że propolis ma również działanie przeciwalergiczne, to sam zawiera także ok 30 substancji uczulających. Dlatego przy zażywaniu propolisu zawsze należy zachować ostrożność. Działanie uczulające zdecydowanie częściej występuje przy zastosowaniu na skórę niż wewnętrznym i dotyczy ok. 1% zdrowych ludzi. Z pewnością czujne powinny być osoby, które są uczulone na jad owadów, miód i inne produkty pszczele.

 

Propolis – przepisy i stosowanie

 

1. Domowa nalewka propolisowa

Składniki:

  • 50 g rozdrobnionego propolisu
  • 0,5 litra spirytusu 70 % (należy użyć spirytusu właśnie w takim stężeniu, gdyż 96 % jest za mocny – zniszczyłby cenne aktywne składniki)

jak zrobić spirytus 70%?

– 0,35 l spirytusu + 0,15 l  wody (tłumacząc inaczej: odlać z butelki 0,5 litrowej 96% spirytusu 180 ml i uzupełnić butelkę wodą)

Dobrze rozkruszony propolis umieścić w butelce z ciemnego szkła zalać spirytusem i odstawić na ok. 30 dni (temperatura pokojowa). Co jakiś czas butelką należy wstrząsnąć dla lepszego połączenia składników. Po tym czasie przefiltrować nalewkę przez watę (np umieszczoną wewnątrz lejka) i przechowywać szczelnie zamkniętą w ciemnym szkle (to ważne, bowiem światło niszczy niektóre składniki).

Stosowanie:

Według różnych źródeł spożywać należy od 20 – 40 nawet kropli na szklankę wody, ciepłego przegotowanego mleka bądź łyżeczkę cukru lub miodu. Zażywać należy 3 razy dziennie między posiłkami. W infekcjach gardła sprawdzi się miód propolisowy (przepis poniżej). Natomiast do płukania gardła, jamy ustnej, dziąseł przygotowuje się następujący roztwór: 90 kropli nalewki rozcieńczyć w 1/2 szklanki przegotowanej ciepłej wody. Płukanki wykonywać kilka razy dziennie aż do zaobserwowania wyraźnej poprawy (na stan zapalny gardła można także zastosować propolis w sprayu dostępny w aptece).

Nalewka propolisowa to niezwykle skuteczny naturalny antybiotyk. Pomoże przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, płuc i zatok. Zalecana w grypie, zakażeniach dróg moczowych, pęcherza moczowego, ogólnym osłabieniu organizmu. Leczy także owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, unieszkodliwiając bakterię Helicobacter (uważaną za główną przyczynę tych schorzeń). Ponadto ułatwi gojenie ran, poparzeń, owrzodzeń, odmrożeń, czyraków, grzybic i ran popromiennych. Niezastąpiony przy zatruciach pokarmowych m. in. Salmonellą.

2. Maść propolisowa

  • 5 g sproszkowanego propolisu
  • 20 g wazeliny aptecznej

Propolis i wazelinę umieścić w szklanym słoiku, który następnie należy umieścić w naczyniu z gorącą wodą i mieszać dokładnie drewnianą łyżką aż do całkowitego połączenia składników. Przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce.

Stosowanie:

Nanosimy na rany i owrzodzenia po uprzednim oczyszczeniu ich jałowym kompresem z ropnej wydzieliny czy też na skórę chorobowo zmienioną przynajmniej raz dziennie. W przypadku owrzodzeń żylakowych, oparzeń, ropni i trudnych do leczenia ran 2 – 3 razy dziennie.

Taka maść niszczy bakterie ropotwórcze, przyspiesza ziarninowanie skóry, skraca czas gojenia odleżyn, zapaleń, czyraków, poparzeń, odmrożeń, otarć i skaleczeń.

3. Mleczko propolisowe

Składniki:

  • 50 g propolisu
  • 1 litr mleka

Mleko należy zagotować a następnie dodać do niego propolis i dokładnie wymieszać. Przecedzić przez sito. Kiedy mleko wystygnie  zebrać wosk, który pojawił się na wierzchu. Trzymać szczelnie zamknięte w lodówce.

Stosowanie:

Na stany zapalne skóry, odleżyny i oparzenia. Sprawdzi się kiedy leczenia wymagają duże powierzchnie skóry.

4. Miód propolisowy

Składniki:

  • 400 g miodu
  • 4 łyżki kropli propolisowych

Miód dokładnie wymieszać z kroplami propolisowymi (można kupić w aptece gotowe krople propolisowe – koszt ok 10 zł bądź użyć do tego celu nalewki propolisowej z przepisu powyżej). Przechowywać w lodówce.

Stosowanie:

Przyjmować po 1 łyżeczkę 3-4 razy dziennie leczniczo i 1 raz dziennie przed snem profilaktycznie. Kuracja powinna trwać ok 3 tygodnie, następnie należy zrobić ok. 2 tygodniową przerwę.

WAŻNE: Miód należy jak najdłużej ssać.

Tak przygotowany miód to świetne i dodatkowo bardzo smaczne lekarstwo na zapalenie zatok (także to przewlekłe trudne do wyleczenia  – wtedy zaleca się stosowanie regularnej kuracji co najmniej przez kilka tygodni), jamy ustnej, gardła, oskrzeli a nawet płuc. Jest skuteczny nawet w przypadku bakterii opornych na działanie syntetycznych antybiotyków. Regeneruje uszkodzone przez infekcje błony śluzowe dróg oddechowych. Zalecany także przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, bo sprawnie unieszkodliwia Helicobacter  pylori. Pobudza ponadto aktywność układu odpornościowego organizmu. Pomaga przy leczeniu drożdżycy gardła, jamy ustnej, przewodu pokarmowego, pojawiającą sią często po długotrwałych kuracjach syntetycznymi antybiotykami. miód propolisowy unieszkodliwia także bakterie gnilne żyjące w jelitach.

CIEKAWOSTKA:  W Starożytności właściwości propolisu były wykorzystywane także przy balsamowaniu zwłok. Co ciekawe, pszczelarze czasem wiosną odnajdują na dnie ula mysz pokrytą warstwą kitu. Po prostu, pszczoły zdążyły zażądlić intruza jednak nie zdołały wywlec go na zewnątrz. By nie dopuścić do skażenia swojego środowiska, pszczoły tak szczelnie oblepiły propolisem mysz, że uległa ona mumifikacji.

WAŻNE:

  • Przy stosowaniu propolisu należy zawsze pamiętać o przerwach w kuracji (3 tygodnie stosowania, 2 tygodnie przerwy), aby organizm nie uodpornił się na działanie aktywnych składników.
  • Dzieciom podaje się zazwyczaj połowę dawki przeznaczonej dla dorosłych (po uprzednim upewnieniu się czy nie jest uczulone!)

Propolis daje nieograniczone możliwości, jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych produktów. Z powodzeniem zastąpi wiele chemicznych pozycji z apteki! Jest tani a jego stosowanie należy wręcz do przyjemności z uwagi na bardzo ciekawy smak.  Choć może pierwsze spotkanie z propolisem nie wszystkich zachwyci, w dłuższej perspektywie może on nawet „uzależnić” (szczególnie miodek propolisowy – mniammm), o czym przekonałam się na własnej skórze.

Gorąco Was zachęcam do korzystania z tego kolejnego Cudu Natury. Sprawdziliśmy go z mężem na sobie a także na naszym dwuletnim dziecku i na prawdę działa!

Źródła:

  1. Zbigniew T. Nowak „Antybiotyki z apteki Pana Boga”
  2. http://dobry-miod.pl/produkty-pszczele-kit-pszczeli-propolis/sklad-wlasciwosci-lecznicze-kitu-pszczelego
  3. http://faktydlazdrowia.pl/propolis-pszczeli-zapobiega-nowotworom-wzmacnia-uklad-immunologiczny-i-nie-tylko-wykazuja-badania/
  4. http://pszczelikit.pl/wlasciwosci-propolis/

2 myśli na temat “ANTYBIOTYK XXI WIEKU”

    1. Cieszę się, że artykuł się spodobał 🙂 Ze mną propolis zostanie już na zawsze! Ostatnio uchronił mnie przed ostrą jelitówką (wokół wszyscy z biegunką i wymiotami). Trzy razy dziennie wypijałam pół kieliszka nalewki zmieszanej ze szklanką ciepłej wody i miodem. Tanie, pyszne i co najważniejsze skuteczne lekarstwo. Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *