RUMIANEK WYDŁUŻA ŻYCIE

RUMIANEK WYDŁUŻA ŻYCIE

Jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych roślin leczniczych o najszerszych udokumentowanych właściwościach. Związki zawarte w jego kwiatach – koszyczkach działają przede wszystkim rozluźniająco zarówno na układ pokarmowy jak i nerwowy. Łagodzą stany zapalne, mają działanie przeciwbakteryjne. Najnowsze badania pokazują, że regularne spożywanie naparu z rumianku o prawie 30 % obniża ryzyko wczesnego zgonu!

 

Rumianek pospolity (Matricaria Chamomilla) jest rośliną jednoroczną występującą niemal na całej półkuli północnej. W Polsce rośnie jako chwast polny przy drogach i nieużytkach, na leśnych łąkach, czy w zbożu, wśród chabrów. Surowcem zielarskim są wysuszone koszyczki kwiatowe, które zbiera się na początku kwitnienia kiedy kwiaty języczkowe jeszcze nie zwisają. Najlepiej robić to w suchy słoneczny dzień w godzinach popołudniowych. Rumianek kwitnie od maja do późnej jesieni.

 

Jak rozpoznać?

Kwiaty rumianku osiągają długość do 60 cm, charakteryzują się przyjemnym aromatem. Kwiaty języczkowe (brzeżne) są białe a kwiaty rurkowate (wewnętrzne) mają kolor żółty. Łodyga rumianku jest silnie rozgałęziona a na szczycie każdego rozgałęzienia znajduje się koszyczek kwiatowy o średnicy do 2,5 cm ze stożkowatym pustym w środku dnem kwiatowym.

Fenomen rumianku polega na tym, że zawiera on substancje które rzadko występują w świecie roślin. W swym składzie posiada m.in. dużą ilość (do 1,5%) olejku eterycznego bogatego w związki o cennych właściwościach leczniczych: bakteriobójcze działanie wobec bakterii Gram–dodatnich oraz grzybów Candida Albicans. Działający przeciwalergicznie chamazulen a także alfa – bisabolol i jego tlenki. A także fenolokwasy, flawonoidy, spiroeter, fitosterole, poliacetyleny, garbniki katechinowe, związki kumarynowe i śluzowe, gorycze, witaminę C, cholinę i wiele soli mineralnych.

Napary rumianku (zanurzenie w gorącej wodzie pozwala uwolnić antyoksydanty) można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie (także na błony śluzowe całego ciała).

 

Leczniczo – wewnętrznie

Działa przeciwbólowo, pozytywnie wpływa na mięśnie gładkie całego organizmu umożliwiając ich rozluźnienie, likwiduje także stany zapalne:

  • dla kobiet w ciąży – łagodzi mdłości, dodatkowo zadziała pozytywnie przy bólach związanych z powiększaniem się macicy. Można popijać w czasie porodu. Zmniejszy bóle skurczowe macicy i zredukuje napięcie. Przy karmieniu złagodzi objawy zapalenia sutka.
  • przy bólach menstruacyjnych – j.w ponadto zwalcza uciążliwości związane z PMS, pomaga przywrócić miesiączkę po stanach długotrwałego stresu.
  • na zdrowy sen – herbatkę rumiankową warto sobie zafundować przed położeniem się do łóżka. Zaśniemy szybciej a noc minie spokojnie, bez koszmarów. Efekt nasenny wzmocni włożenie pod poszewkę poduszki suszonych kwiatów rumianku.
  • koi nerwy – na pewno będzie świetną alternatywą dla środków uspokajających. Taki napar przywróci nam dobre samopoczucie, wyciszy po stresującym dniu w pracy.
  • reguluje pracę nerek – podobnie jak piwo (działanie rozluźniające naparu rumiankowego również przypomina stan po wypiciu tegoż trunku)
  • usprawnia trawienie – dzięki właściwościom rozluźniającym mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych (odpowiada za to zawarta w rumianku kumaryna i jej pochodne a także flawonoidy) pomoże po ciężkostrawnym obiedzie; herbatka likwiduje bowiem wzdęcia, rozdęcia nadbrzusza, uczucie pełności, odbijania, rozładowuje gazy. Pomocna także przy zatruciach pokarmowych.
  • reguluje pracę jelit – pomocny zarówno przy zaparciach jak i biegunkach.
  • poprawia apetyt
  • przy stanach zapalnych i bólu żołądka – ze względu na swoje działanie przeciwbólowe i rozkurczające.
  • łagodzi objawy choroby lokomocyjnej – najlepiej wypić napar pół godziny przed planowanym wyjazdem.
  • pomaga w łagodzeniu kolki u niemowląt
  • przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka i zapobiega ich tworzeniu
  • na przeziębienie – pomaga obniżyć gorączkę, pomocny przy leczeniu kaszlu, łagodzi ból gardła
  • łagodzi zapalenie pęcherza moczowego
  • przy alergiach – ostatnie badania pokazują, że rumianek działa jak naturalny lek przeciwhistaminowy dlatego jest wsparciem przy astmie, egzemie i gorączce siennej.
  • leczy migrenowe, napięciowe bóle głowy – najlepiej sprawdza się odwar (2 łyżki suszu zalać dwiema szklankami wody gotować na małym ok. 40 minut).
  • przeciwlękowo – pomaga także złagodzić objawy odstawienne przy odwyku alkoholowym i narkotykowym

Można sporządzić także nalewkę rumiankową, która złagodzi m.in. zgagę:
1. 50 g świeżych rumianków zalewamy spirytusem (0,5 litra wódki 70% zrobionej z wody i spirytusu)
2. Dodajemy miodu
3. Wystawiamy w słoneczne miejsce na kilka tygodni
4. Po tym czasie zlewamy do butelek (cedząc przez gazę lub gęste sito i mocno odciskając)

Amerykańscy naukowcy odkryli ostatnio, że regularne picie naparu z rumianku obniża ryzyko wczesnego zgonu aż o 29 %. Badaniu w ciągu 7 lat poddano ponad półtora tysiąca osób w wieku pow. 65 roku życia. Jednak zadziwiające rezultaty dotyczyły tylko kobiet. Choć na razie nie wiadomo, skąd taka rozbieżność ze względu na płeć, jedno jest pewne: ciepła herbatka rumiankowa na dobranoc dobrze zrobi wszystkim seniorom.

 

Leczniczo – zewnętrznie

napar z rumianku jako lek o silnym działaniu antyseptycznym – za sprawą zawartego w nim azulenu; na gojenie ran, owrzodzeń i oparzeń (także pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt)

  • herbatka rumiankowa w formie okładów – na zmęczone oczy (niezastąpiony do odświeżenia oczu po długotrwałej pracy z komputerem), zapalenie spojówek, przy chorobach skóry: egzema, grzybica
  • inhalacje parowe – łagodzą astmę, gorączkę sienną, katar i zapalenie zatok
  • nasiadówki rumiankowe – łagodzą objawy zapalenia pęcherza moczowego i hemoroidy
  • w postaci kremu – na obolałe sutki i infekcje dróg płciowych
  • kąpiel rumiankowa – relaksuje jednocześnie lecząc problemy skórne

 

Można także przygotować olejek rumiankowy, masaż wykonany z jego pomocą pomoże m.in. przy obolałych kończynach, bólach pleców i nerwobólach.

1. Buteleczkę wypełnioną świeżymi koszyczkami rumianku lub suszem zalewamy dowolnym olejem tłoczonym na zimno.
2. Odstawiamy w ciepłe, najlepiej słoneczne miejsce na ok. 3 tygodnie (jeśli pogoda nie sprzyja można wcześniej olej podgrzać)
3. Po tym czasie przechowujemy w lodówce.

 

RUMIANKI

 

Rumianek w kosmetyce

Również w tej dziedzinie rumianek nie ma sobie równych. Ze względu na swoje właściwości stanowi składnik wielu kremów i balsamów do pielęgnacji ciała. Jest podstawą zabiegów w salonach kosmetycznych i Spa.

Przemywanie twarzy kilka razy w tygodniu naparem rumianku sprawia że staje się ona miękka i pełna blasku. Ponadto:

  • działa przeciwzapalnie
  • łagodzi
  • zmniejsza obrzęki
  • poprawia koloryt skóry
  • ujędrnia skórę
  • odświeża
  • delikatnie wybiela

Płukanki do włosów zawierające wyciąg z rumianku (pół szklanki suszu zalać 4 szklankami wody gotować ok. 5 min, odcedzić, wystudzić) wzmacniają blond kolor włosów (złoty), odbudowują je, zapobiegają wypadaniu i sprawiają że stają się lśniące. Na łamliwe i suche włosy pomoże odżywka w postaci wyżej opisanego olejku rumiankowego.

Wszechstronność zastosowań potwierdza starą zasadę: jeśli zaczyna się u Ciebie jakakolwiek dolegliwość – sięgnij po rumianek! Jeśli nie pomoże, dopiero szukaj dalej.

 

CIEKAWOSTKA: Łacińska nazwa rumianku Matricaria pochodzi od słowa mater, znaczy matka, a to dlatego, że od wieków był on stosowany w chorobach kobiet i matek (może i tu tkwi tajemnica jego skuteczności w wydłużaniu życia, jak donoszą amerykańscy naukowcy, jedynie płci pięknej).

 

POLNE RUMIANKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *